دفاع از تاریخ - بخش سوم

دفاع از تاریخ

بخش سوم

"به انصاف و داد قضاوت کنید تا به انصاف و داد قضاوت شوید."

متن پاسخ آقای جهانگیر نیک اقبالی به کتمان و تحریف واقعیتی تاریخی

وبلاگ خط سوم

به شهادت تاریخ و نسل های متمادی مردمان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد و ایل بویراحمد نخستین مدرسه و کلاس درس در استان کهگیلویه و بویراحمد توسط فرزند سلحشور ایل بویراحمد قبادخان سی سختی بنیان نهاده شد.

متاسفانه در این سال های شوم و تاریک از تاریخ ملت ایران، که ایل بویراحمد و فرهنگ و تاریخ و هویت و موجودیت آن به عنوان بخشی از ملت ایران به مانند دیگر بخش ها و نهاد های اجتماع و مدنیت ایرانی تحت هجمه و تحریف و کتمان قرار گرفته ، گروهی به گونه سازمان یافته و متشکل و برخی فقط جهت قراردادن گذشتگان خود  در تاریخ و فرهنگ ایل بویراحمد و ایجاد جایگاهی در تاریخ و فرهنگ و هویت این ایل بزرگ برای خویش و خانواده ، این مهمترین و نخستین نهاد اجتماعی و مدنیت بطور وسیع دست به تحریف تاریخ می زنند.

و البته از آنجا که تاریخ را قوم غالب می نویسند به واسطه نفوذ و ثروت فراوان که طی این سال های آشوب و بهم ریختگی اندوخته و بدست آورده اند با راه اندازی سایت های اینترنتی پر هزینه و چاپ کتاب و مقالات و نشریات حمایتی ! در سطح وسیع تاریخ را دگرگونه و به نفع خویش تحریف و واقعیات را کتمان میکنند.واقعیاتی که نسل های متمادی و پیوسته این ایل بزرگ از پدران سینه به سینه به فرزندان سپرده اند و پاس داشته اند.

یکی از این موارد تحریف ها و کتمان های نابخردانه ، مغرضانه و خائنانه ، موضوعی است روشن و آشکار و واقعیتی است که نسل های گذشته و اکنون بر آن واقفند که بنیانگذار نخستین مدرسه و کلاس درس و آموزش فرزند برومند ایل بزرگ بویراحمد قبادخان سی سختی (نیک اقبالی) است.

این روزها از هر گوشه و کناری بانگ های مسموم و آلوده ای شنیده می شود که سعی در تحریف این واقعیت و ظلم به تاریخ و هویت و فرهنگ ایل بویراحمد و لاجرم در درازمدت انحراف در مسیر موجودیت ، بزرگی و هویت این ایل سرفراز را موجب می شود.

ضمن آنکه از پروردگار یکتا برای این "پسرهای پدر از خود درآورده" طلب یک جو غیرت ، شهامت ، سلامت روح و نفس و عقل و خرد میکنم ، در ذیل متن پاسخ جناب آقای جهانگیر نیک اقبالی (دبیر و فرهنگی بازنشسته – نوه قبادخان سی سختی) را به این نابخردان و خائنان به ایل و هویت آن را جهت روشن شدن زوایای این واقعیت تاریخی ارائه می کنم.

 

وبلاگ خط سوممتن نوشتار و پاسخ آقای جهانگیر نیک اقبالی:

  1. "سابقه ی وجود مکتب خانه در استان کهگیلویه و بویر احمد خصوصا در شهرستان دنا به قرن 12 هجری شمسی بر می گردد. تا قبل از سال 1256 که مردم سی سخت در پیشور زندگی می کردند، سی سختی ها دارای مکتب خانه بودند و مکتب داران آن زمان، افرادی چون ملا محمد باقر از اهالی ابرکوه، ملا حسین سی سختی ، ملا قیصر سی سختی و... بوده اند و[مدتی بعد از آن] که مرحوم ملا قباد سی سختی در سال 1256 هجری شمسی مردم سی سخت را از پیشور به محل سی سخت کنونی که مرکز شهرستان دنا می باشد کوچاند و سی سخت را پایه گذاری نمود باز هم در سی سخت مکتب خانه تاسیس نمودند که تا اوایل دهه 1330 در جنب مدرسه ی دولتی مکتب دارانی همچون ملا فرجعلی، ملا حسین، ملا مهر علی، ملا ماشاءالله، ملا عین الله، ملا علی باباو... برای با سواد کردن بزرگسالان فعالیت داشته اند.وبلاگ خط سوم
  2. سابقه ی فرهنگی( تاسیس دبستان به سبک نوین) در استان و شهرستان دنا به همت و روشنفکری مرحوم ملا قباد نیک اقبال سی سختی به سال 1310 برمی گردد. اولین مدرسه ی دولتی به سبک نوین در این استان بنا به پیشنهاد و تقاضای ملا قباد نیک اقبال سی سختی از رضاشاه در سال 1310 به نام دبستان حافظ سی سخت تاسیس و رجبعلی مجیدی اولین معلم این دبستان بوده و تا سال 1320 شروع جنگ جهانی دوم معلمانی چون مجیدی، شید، اباباف، رضایی، میرزا محمد حسن فرد، خیراله صابری در این دبستان تدریس می نموده اند.
  3. زنده یاد خیراله صابری که از اولین کسانی است که از دبستان حافظ دانش آموخته شده اند در سال 1317 به استخدام فرهنگ و معارف استان خوزستان در آمده و در همان دبستان حافظ سی سخت به کارتدریس گمارده می شود.
  4. آقای برزو محمد حسینی که ایشان هم در زمره ی اولین گروه دانش آموختۀ از دبستان حافظ می باشند و چند سالی است که به افتخار باز نشستگی نایل شده ودر قید حیات هستند و در موطن خویش شهر سی سخت زندگی می کنند نیز در سال 1319 به استخدام فرهنگ در آمده و از آن سال به بعد در مدارس سعدی تل خسرو، ولی آباد نقاره خانه، آب شیرین دوگنبدان، بهبهان و...تدریس می نموده اند.
  5. زنده یاد دکتر محمود حسابی وزیر معارف دوران نخست وزیری دکتر محمد مصدق در  سال 31-1330 در بویراحمد علیا چند نفر از باسوادان محلی بویر احمد علیا را استخدام و هر کدام را در یکی از روستاهای بویراحمد به کار تدریس گماردند.
  6. دانشسرای عشایری فارس در سال تحصیلی 37-1336 به همت والای استاد علم و ادب، جناب آقای محمد بهمن بیگی در شیراز تاسیس می شود که پس از طی یک دوره ی فشرده کارآموزی معلمی یک ساله اولین گروه معلمان عشایری را(60 نفر) در سال 1337 به استخدام آموزش و پرورش درآورده وبه مناطق مختلف استان فارس من جمله بویراحمد و سی سخت که درآن زمان جزو استان فارس بوده، اعزام و مدارس جدید در روستاهای فاقد مدرسه تاسیس می شود.

 

منبع : وبلاگ خط سوم

/ 0 نظر / 158 بازدید